5 knižných edícií slovenských vydavateľstiev (STOPY, verneovky, Nová próza, ERB, NEO)
Je veľa zberateľov antikvariátnych kníh, alebo len čitateľov, ktorí si kompletujú svoje knižnice podľa rôznych edícii. V spolupráci so stránkou infoknihy.blogspot.sk Vám chceme predstaviť 5 edícií, ktoré sú veľmi obľúbené u čitateľov.
Prvou je asi najznámejšia edícia z vydavateľstva Mladé letá, ktorá dodnes pôsobí dostatočne retro. Ide o Edíciu STOPY. Zoznam kníh s kompletnými údajmi, ktoré vyšli v edícii STOPY nájdete tu:
http://infoknihy.blogspot.sk/2013/08/edicia-stopy.html
Prvá kniha vyšla v roku 1964 a počas 27 rokov vydali 130 kníh a 18 opakovaných vydaní v rámci edície. Medzi najviac obľúbené knihy z edície STOPY určite patrili knihy Karla Maya (Winnetou, Old Surehand, Poklad v Striebornom jazere), knihy o pánovi Tragáčikovi - vyšlo ich 5 dielov, ale aj niekoľko kníh od Verneho, Coopera, Doyla. Pestrosť žánrov - vychádzali tam detektívky, dobrodružné romány, westerny, sci-fi, historické romány - bol veľmi pestrý, rovnako aj zloženie autorov z rôznych krajín. Knihy z edície STOPY patria dodnes k veľmi obľúbenými a nájdete ich takmer v každom antikvariáte v celkom príjemnej cene.
Druhou edíciou, rovnako z Mladých liet je Edícia Knihy J. Verna, alebo klasické "verneovky" s pestrofarebnými obálkami. Tieto knihy pozná takmer každý čitateľ a nájdu sa v každej knižnici. Prvá kniha vyšla v roku 1971 a celkovo bolo vydaných 35 kníh a 23 kníh v reedícii. Väčšina kníh patrí do cyklu Podivuhodné cesty. Zoznam kníh s podrobnými informáciami nájdete tu:
http://infoknihy.blogspot.sk/2014/12/edicia-knihy-j-verna-verneovky.html
Verneovky sú klasikou a vyhľadávaným titulom. Zaujímavá typografia, alebo pôvodné xylografie z francúzskych pôvodných vydaní je len bonus k tomu najdôležitejšiemu - najdobrodružnejšiemu čítaniu pre mládež a nielen pre nich:)
Treťou edíciou, ktorá predstavuje len čisto slovenských autorov je edícia Nová próza. Obsiahla edícia - obsahuje 240 titulov, patrí do vydavateľstva Slovenský spisovateľ. Táto edícia sa venovala pôvodnej tvorbe a publikovala najznámejších vtedajších autorov. Prvá kniha edície Nová próza vyšla v roku 1973 a je príjemné sledovať ako sa časom graficky menili obálky jednotlivých kníh. Najvýraznejšie do úpravy zasiahli Vladislav Rostoka a Ľubomír Longauer. Rovnako titulka obálky ponúkala výrazný priestor pre rôznych výtvarníkov a ilustrátorov. Edícia preto pôsobí veľmi obrazne a niekedy prevyšuje aj obsah knihy (len u niektorých titulov). Zoznam kníh nájdete tu:
http://infoknihy.blogspot.sk/2014/11/edicia-nova-proza.html
Najznámejšie mená, ktoré publikovali v edícii Nová próza sú určite Rudo Sloboda, Ján Johanides, Vincent Šikula a ďalší. Je len škoda, že edícia nepokračuje dodnes a nedáva príležitosť súčasným slovenským autorom a ilustrátorom. Z tejto edície, zberateľov určite zaujme pár klenotov, ale kvôli vizuálu sa oplatí mať v knižnici viaceré pekné knihy.
Štvrtá edícia, ktorú predstavujeme, patrí pod vydavateľstvo Smena. Ide o edíciu ERB - edícia pôvodnej poézie a prózy. Opäť ide o edíciu, ktorá dávala priestor len slovenským autorom. V rámci edície vyšlo 66 kníh, z toho 2 reedície. Prvou bola kniha Mikuláša Kováča z roku 1978. Básnické zbierky sa striedali s románmi, či poviedkami. Tak ako edícia Nová próza aj Erb má výraznú grafickú úpravu, či už ide o netypickú veľkosť knihy (menší formát), alebo aj výtvarným spracovaním. Posledná kniha vyšla v roku 1991. Po zaniknutí Smeny sa o obnovu edície pokúsilo vydavateľstvo Regent a vydalo ešte 5 kníh, poslednú v roku 2009. Zoznam všetkých kníh nájdete tu:
http://infoknihy.blogspot.sk/2015/04/edicia-erb.html
Knihy s "Erbom" sa môžu pýšiť takými menami ako Ján Ondruš, Dušan Dušek, Daniel Hevier, Stanislav Rakús, Štefan Stražay, Dušan Mitana, Ľubomír Feldek, Pavel Vilikovský, Ján Buzássy, Milan Zelinka, Ján Šimonovič, Pavel Hrúz, Ivan Štrpka a ďalší... Celkovo ide o veľmi zaujímavú edíciu, z ktorých niektoré tituly je skoro nemožné zohnať.
Piatou edíciou, je relatívne nová séria kníh z vydavateľstva Ikar. Ide o edíciu NEO, ktorá vychádzala v rokoch 2004 až 2006, čo predstavuje rovných 10 kníh, čo je veľká škoda, lebo šlo o veľmi progresívne tituly - Mechanický pomaranč, Všetky moje lásky, Doppler a ďalšie. V grafickej úprave Juraja Blaška sa budú vynímať v každej knižnici. Ak sa vám podarí zohnať Burgessa, zo skompletizovaním zbierky by nemal byť až taký problém. Zoznam kníh nájdete tu: