Sociálne prepojenie

Array

User menu

Začína sa Fest Anča 2015

ŽILINA. V Žiline začína ôsmy ročník Medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča. Päťdňový festival odštartuje v stredu 24. júna, kedy prinesie špeciálny program zameraný na detského diváka a rodiny. Nasledujúce dni budú patriť tomu najzaujímavejšiemu zo sveta animovaného filmu, videohernej produkcie, umenia a hudby.

Aj tento rok prináša Fest Anča na Slovensko hviezdne mená. Návštevníci multižánrového festivalu a obyvatelia Žiliny majú možnosť stretnúť filmárov, hudobníkov či umelcov, ktorí patria k špičke súčasného tvorivého sveta. Okrem írskeho režiséra Tomma Moora, známeho na Oscara nominovanými filmami Pieseň mora a Tajomstvo Kellsu, svetoznámeho českého animátora Jiřího Bartu či legendy estónskej animácie Priita Pärna, pricestuje na Fest Anču aj viacero autorov súťažných filmov, ktorí osobne uvedú projekcie svojich snímok.

Fest Anča 2015 from Fest Anca on Vimeo.

Špecialitou ročníka je rozsiahly estónsky focus. Pobaltská krajina, známa ako jedna z animačných veľmocí Európy, sa divákom predstaví prostredníctvom viacerých sekcií, mapujúcich jej animovanú produkciu od úplných počiatkov až po súčasnosť. Zostavovateľkou estónskeho focusu je Mari-Liis Rebane, riaditeľka najväčšieho festivalu animovaných filmov v Estónsku Animated Dreams.

Uvidíte rozličné animované filmy z rôznych období dejín estónskej animácie. Táto sekcia zahŕňa pravdepodobne jej najdôležitejšie osobnosti, pričom uznávaných filmárov predstavuje spolu s undergroundovou nezávislou mladou generáciou súčasných animátorov. Sekcia môže určite poslúžiť ako dobrý odrazový mostík na to, aby sa človek stal odborníkom na estónsku animáciu. Myslím, že dobrý zmysel pre humor je podstatou estónskej animácie.“ hovorí Mari-Liis Rebane, ktorá na Fest Anči pod svojím umeleckým menom Vul Vulpes tiež odohrá jeden z večerných koncertov.

Aj tento rok totiž Fest Anča ponúka bohatý hudobný program. Spolu s Vul Vulpes vystúpi známy francúzsky digitálny umelec Desaxismundi, kreatívne prepájajúci vizuálnu tvorbu s programovaním. Obaja tiež zasadnú v porote Anča Music Video Award a spolu s brazílskym performerom Ygorom Marottom, členom videomapperského dua VJ Suave, rozhodnú o udelení ceny za najlepší animovaný videoklip. Okrem zahraničných mien festival prináša aj koncerty domácich kapiel a hudobníkov. Vystúpi napríklad svetová slovenská skupina Nvmeri, majster zvukových miniatúr Karaoke Tundra či multižánrová trojica Frankie Kimono. Vráti sa aj obľúbená živá hudba k filmom. Nemým animovaným snímkam tentoraz vdýchne život formácia Voice Over Noise a miestny gramofonista Tentato.

Tešiť sa môžete aj na výnimočné celovečerné filmy, ktoré si získavajú priazeň divákov a kritiky po celom svete. Prvá dlhometrážna snímka Tomma Moora, Tajomstvo Kellsu, bude na Slovensku prvý raz premietaná práve na Fest Anči. Uvádzaný však bude aj jeho najnovší film Pieseň mora. Ten sa teší veľkému diváckemu ohlasu ako vo svete, tak aj v našich kinách.

Festival ďalej prinesie napríklad Kamene vo vreckách lotyšskej režisérky Signe Baumane, ocenené Cenou kritiky na festivale v Karlových Varoch. Chýbať nebude ani čerstvý slovenský Lokalfilmis, celovečerné vyústenie prvého domáceho animovaného sitkomu pre dospelých.

Hoci je najväčšia časť programu Fest Anče sústredená do priestorov Stanice Žilina-Záriečie, festival pokrýva aj ďalšie miesta v Žiline. Animovaným filmom tak budú žiť Rondel Klub, Kníhkupectvo Artforum, Považská galéria umenia v Žiline, Galéria +-0, Mestské divadlo, Nová Synagóga, Ster Century Cinemas v OC Mirage či Hlinkovo námestie vďaka Telke v meste.

Nová Synagóga popri slávnostnom úvodnom a záverečnom ceremoniáli hostí druhý ročník sprievodného podujatia Game Days. Návštevníkom prostredníctvom prednášok, projekcií, prezentácií a neformálnych stretnutí predstaví to najzaujímavejšie zo súčasnej domácej, ale i zahraničnej videohernej produkcie.

Fest Anča do Žiliny prináša tiež niekoľko unikátnych výstav, ktoré budú prebiehať aj po skončení festivalu. Galéria +-0 na výstave Poruchy hostí diela amerického konceptuálneho výtvarníka Jona Satroma, pretvárajúceho chyby v zdrojových kódoch programov na glitch art. Na Stratenom svete Jiřího Bartu v Považskej galérii umenia v Žiline zase prostredníctvom bábok, výtvarných návrhov či rekvizít získate náhľad do tvorivého procesu jednej z najvýznamnejších osobností súčasnej európskej animácie. V rovnakej galérii uvidíte aj výstavu Superkomix s vtipnou komixovou tvorbou slovenskej animátorky a výtvarníčky Veroniky Kocourkovej.

 

www.festanca.sk